Caravaning jest modny i trudno się z tym nie zgodzić. Jest też świetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Można nim podróżować, ale też w nim mieszkać. Oczywiście warto też zadbać o to, aby były funkcjonalny i wygodny. Dziś podpowiemy Wam, jak można urządzić starszy model i zyskać naprawdę spory komfort podróży.
Niezbyt nowy kamper (czyt. bardzo stary) może być stylowy
Wiele osób decyduje się na podróżowanie kamperem. Ale są też osoby, które nie traktują go tylko jako środek transportu, lecz w nim mieszkają. Są też takie osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z caravaningiem. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma oczywiście posiadanie odpowiedniego kampera. Owszem można wynajmować, ale na dłuższą metę zwyczajnie się to nie sprawdza. Zdecydowanie lepiej jest zakupić taki pojazd. Rzecz jasna nowe modele, to koszt nawet miliona złotych, ale z drugiej strony zyskuje się nowoczesny apartament na kółkach. Jednak bądźmy szczerzy, mało kto dysponuje taką gotówką. Ale można też zdecydować się na zakup starszego kampera, a nawet bardzo starego. I wyobraźcie sobie, że można za pomocą kilku drobnych zmian zyskać naprawdę wygodną przestrzeń. Oczywiście na początku trzeba sprawdzić stan techniczny i jeżeli wszystko jest ok, to można już przejść do intensywnego sprzątania. Owszem nie jest to może duża przyjemność, bo w sumie jakoś nie znamy wielu osób, które lubią sprzątać. Ok, nie znamy żadnej takiej osoby. Ale wiadomo, że człowiek wykonuje różne prace i to nie tylko takie, które naprawdę lubi. Gdy już wysprzątacie go, można przejść do dalszych prac czy raczej zmian.
Linoleum – dobry materiał na podłogę do kampera
Są takie materiały, które często oceniane są negatywnie, pomimo tego, że tak naprawdę są wyjątkowo praktyczne i funkcjonalne. Jednym z nich jest linoleum. Niestety nie wiadomo dlaczego nie cieszy się szczególną popularnością, mim że jego cena jest niska, trwałość duża, a przy tym estetyka ciekawa. To zupełnie inny materiał, niż ten który zapewne kojarzycie z lat 90-tych. Obecne linolea świetnie się prezentują i naprawdę dobrze imitują choćby naturalne drewno czy gres, a jednak zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości. Bez problemu można umieścić je w kamperze. Co ważne taki materiał świetnie sprawdzi się w kuchni. Nie musie obawiać się plam, nawet gdy coś wylejecie. Wystarczy tylko szybko przetrzeć podłogę i gotowe. Swoją drogą takie rozwiązanie jest też bezpieczne, choćby dlatego, że ma właściwości antypoślizgowe. Nawet na mokrym linoleum trudno się przewrócić. Dobrze też izoluje od zimnego podłoża. Można wręcz powiedzieć, że to must have w każdym kamperze.
O sztuce doboru mebli
Nie zapomnijcie też o zakupie mebli kempingowych. Powinny być one niezawodne, ale też zapewniać funkcjonalność. Dobrze jeżeli są odporne na uszkodzenia, ale i zmienne warunki atmosferyczne. Doskonale sprawdzą się krzesła i stolik. Jeżeli będą stosunkowo lekkie, to możecie też wynosić je na zewnątrz i choćby podczas dobrej pogody spożywać posiłki na łonie natury. Mocne meble kempingowe wcale nie muszą być drogie. Warto postawić na meble składane, które zapewniają jeszcze większą ergonomię, szczególnie, że przestrzeń w kamperze jest ograniczona.
Urządzanie kuchni wcale nie musi być kosztowne
W kamperze powinna znaleźć się przestrzeń kuchenna. W końcu przygotowywanie posiłków niewątpliwie jest bardzo ważne. Ale nie musicie od razu inwestować w drogie meble kuchenne. A wręcz przeciwnie. Możecie wyremontować stare. Na pewno należy sprawdzić zawiasy i ewentualnie jest wymienić. Z kolei same meble należy dokładnie oczyścić, choćby przy pomocy papieru ściernego. Na początek należy użyć tego o mocniejszej gramaturze, a potem o mniejszej. Do tego należy też odtłuścić powierzchnię. A potem można już przejść do przyklejenia okleiny. Rzeczywiście może ona bardzo długo się utrzymać. Mamy dla Was life hack, a może raczej naprawdę przydatny trik, otóż wystarczy tylko wybrać okleinę typu folia do samochodów. Wtedy uzyskacie jeszcze lepszą odporność, bo okleina jest odporna na uszkodzenia, ale też wodę, wilgoć czy parę.