Co zrobić z samochodem po wypadku?

Wypadki drogowe są niestety bardzo powszechne. Auto po drobnej stłuczce zwykle nadaje się do dalszej eksploatacji, co jednak, gdy uszkodzenia są znacznie poważniejsze? Czy opłaca się samochód naprawiać, a może lepiej od razu się go pozbyć?

Czy warto naprawiać powypadkowe auto?

Dobry warsztat jest w stanie naprawić nawet mocno uszkodzony samochód, pytanie tylko, czy opłaca się inwestować w kosztowny, długotrwały remont. Jeśli auto jest nowe i przynajmniej część kosztów będzie można pokryć pieniędzmi z polisy ubezpieczeniowej, warto rozważyć naprawę. Zawsze jednak pytamy o wycenę przed podjęciem jakichkolwiek prac – koszt remontu nie zawsze da się z góry określić co do złotówki, ale znając przybliżoną cenę oraz planowany zakres napraw można ocenić, czy jest sens naprawiać auto, czy lepiej je zezłomować i kupić nowe.

Są też firmy, jak https://kupimyauto.com/skup-aut-solec-naklo-nad-notecia/, które skupują także samochody po wypadkach, bez względu na ich wiek czy stan techniczny po wypadku – to może być jeszcze korzystniejsza opcja niż oddanie swojego pojazdu na złom.

Za ile sprzedać powypadkowy samochód?

Autem, które miało właśnie wypadek, nie można już normalnie jechać, trzeba je odholować bezpieczne miejsce. Pomoc drogowa z lawetą często oferuje właścicielowi zniszczonego pojazdu możliwość jego odsprzedaży, ale lepiej się wstrzymać z taką decyzją – samochód powinien najpierw obejrzeć pracownik firmy ubezpieczeniowej, warto też zasięgnąć drugiej opinii niezależnego rzeczoznawcy.

W przypadku, gdy decydujemy się na sprzedaż samochodu, a nie jego naprawę, szukamy firmy skupiającej powypadkowe wraki – nie zaszkodzi zapytać w kilku miejscach, jaką cenę są gotowi zapłacić za uszkodzone auto, i wybrać tę najkorzystniejszą ofertę. Dobrym rozwiązaniem jest firma, która zapewnia kompleksowe usługi, jak https://kupimyauto.com/skup-aut-szubin/ – nie tylko szybko można sprzedać auto za gotówkę, ale też zyskuje się pomoc przy formalnościach związanych z wyrejestrowaniem pojazdu i odzyskiwaniem pieniędzy z ubezpieczenia.

Kiedy można liczyć na zwrot pieniędzy?

Osoba poszkodowana w wypadku otrzymuje pieniądze od ubezpieczyciela sprawcy, wystarczy podać numer jego polisy OC. Sprawca uciekł? Szkodę zgłasza się wtedy do UFG. Nie trzeba tego robić od razu, ale im szybciej rozpocznie się procedura likwidacji szkody, tym krócej czeka się na wypłatę odszkodowania.

Sprawca wypadku samochodowego nie otrzymuje odszkodowania z OC, ale może się starać o zwrot kosztów naprawy swojego auta dzięki wykupionej wcześniej polisie AC.