Najpopularniejsze zwroty po rosyjsku

Wraz z transformacją ustrojową, język rosyjski został wyparty ze szkół i jego miejsce zajął angielski, niemiecki oraz hiszpański. Od tego momentu zaczął kojarzyć się raczej dość negatywnie, jako relikt dawnych czasów. Nie był również przydatny w kontekście zawodowym, bowiem większość osób była zainteresowana współpracą z firmami z zachodu Europy. Dziś jednak sytuacja nieco się zmieniła, a nauka rosyjskiego ponownie staje się atrakcyjna. Jakie zwroty warto opanować na początek, np. jeśli planujemy podróż na wschód?

Czy warto uczyć się rosyjskiego?

Mając na uwadze potencjał ekonomiczny krajów wschodniej Europy, opanowanie dominującego tam języka rosyjskiego jest jak najbardziej zasadne. Co więcej, jeśli dorzucimy do tego znajomość angielskiego, nasze możliwości zarobkowe znacznie rosną. To także szansa na znalezienie zatrudnienia w wielu międzynarodowych firmach z różnych branż i współpracujących nie tylko z Rosją, ale również Ukrainą, Gruzją, Kazachstanem czy Białorusią. Najczęściej tego typu przedsiębiorstwa działają w takich obszarach jak transport, usługi celne, finanse czy handel zagraniczny. Dobra informacja jest taka, że nauka rosyjskiego jest stosunkowo łatwa dla Polaków, gdyż jest to język słowiański.

Najpopularniejsze rosyjskie zwroty

Niezależnie od tego czy chcemy opanować język ze względów zawodowych, czy po prostu czuć się pewniej w trakcie podróży po Rosji, warto poznać kilka najpopularniejszych zwrotów, dzięki którym będziemy mogli nawiązać kontakt z mieszkańcami i okazać im szacunek. Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem powinno być nauczenie się odczytywania cyrylicy, co ułatwi wymowę i rozumienie. Poniżej 10 najpopularniejszych zwrotów, które warto opanować na początek:

Привет – Cześć (priwiet).
Да – Tak (da).
Нет – Nie (niet).
Здравствуйте/ Добрый день – Dzień dobry (zdrastwujtie/ dobryj dzień).
До свидания – Do widzenia (da swidanija).
Спасибо – Dziękuje (spasiba).
Я не знаю – Nie wiem (ja nie znaju).
Сколько это стоит? – Ile to kosztuje? (skolka eta stoit?).
Меня зовут – Mam na imię… (menja zawut…).
Как тебя зовут? – Jak masz na imię? (kak tiebja zawut?).

Trzeba mieć na uwadze, że odwiedzając wschodnie kraje, nasz angielski może w wielu przypadkach okazać się niewystarczający, gdyż mieszkańcy stosunkowo rzadko się nim posługują.

Zapraszamy na zajęcia: nauka rosyjskiego Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *