Zdaniem wielu osób uprawiających sport, chcąc rozpocząć swoją przygodę z bieganiem oraz osiągać dobre wyniki w tej dziedzinie, należy nastawić się na regularne treningi. Poprzez stwierdzenie regularne treningi rozumie się uprawianie tego sportu nawet w niepogodę – deszcz, śnieg czy mróz nie powinny nikomu być straszne! Pomimo że bieganie zimą pozornie może przysparzać wielu problemów, znamy sposoby, aby również w tej porze roku było ono fantastyczne! Przedstawimy je w niniejszym artykule.
Rozgrzewka jest kluczowa
Dobra rozgrzewka to podstawa każdego, nawet najkrótszego treningu. Jeśli więc w zwyczajnych warunkach zajmuje ona średnio 5 minut, zimą powinna trwać 3 razy dłużej. Dzięki temu, po wyjściu na mróz, nie odczuje się niskiej temperatury, a mięśnie nie będą napięte.
Odpowiednia odzież oraz obuwie
Drugą, aczkolwiek niezwykle ważną sprawą jest dobór właściwego doboru odzieży i obuwia. Chcąc pobiegać zimą, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj powierzchni, ale przede wszystkim temperaturę, jaka panuje na zewnątrz. Im niższa temperatura, tym więcej warstw warto mieć na sobie. Dlaczego? Otóż, im dłużej będziemy biec, tym bardziej będziemy się rozgrzewać i pocić. Posiadanie na sobie kilku warstw pozwoli więc na stopniowe zrzucanie każdej z nich. Jeśli natomiast poczujemy, że nasz organizm wychładza się – będziemy mogli z powrotem je założyć. Ma to wpływ zarówno na zapewnienie większego komfortu treningu, jak i niedopuszczenie do przegrzania lub wychłodzenia organizmu.
Z czego dokładnie powinien składać się ubiór warstwowy?
Kurtka powinna albo mieć elementy odblaskowe, albo być w jasnych i rzucających się w oczy kolorach (np. jasnoróżowy, jaskrawożółty), które będą widoczne z daleka – za przykład mogą posłużyć modne kurtki puchowe damskie dostępne w najpopularniejszych sklepach stacjonarnych oraz online. Pod spód najlepiej założyć koszulkę, lekką bluzę z kapturem oraz legginsy – najlepiej, aby były to rzeczy typowo sportowe, ponieważ są one oddychające i zapewniają doskonałą wentylację ciała. Co więcej, powinno się zwrócić szczególną uwagę na głowę, ręce i stopy, gdyż to właśnie one wychładzają się najszybciej – rękawiczki, czapka i grube skarpetki powinny zatem również zostać wpisane na listę. Jeśli natomiast chodzi o buty, powinny mieć one dobrą przyczepność, a także antypoślizgową podeszwę (np. taką, jak buty Hoka One One – e-horyzont.pl). Jeśli jednak biegacz nie dysponuje odpowiednim budżetem, aby zakupić buty do biegania specjalnie na sezon zimowy, może zainwestować w nakładki antypoślizgowe na buty, które powinny równie dobrze chronić go przed ewentualnym upadkiem. Dodatkowym elementem stroju biegacza mogą być okulary przeciwsłoneczne lub gogle, które ochronią go przed promieniami słonecznymi lub blaskiem śniegu.
Pamiętaj o właściwym nawodnieniu!
Podczas biegania, bez względu na panującą porę roku, zawsze należy pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Płyny powinny być pite zarówno przed treningiem, jak i w trakcie jego trwania oraz bezpośrednio po jego zakończeniu.
Kontroluj swoje samopoczucie
U osób biegających zimą mogą wystąpić nagłe zawroty głowy lub skurcze/naciągnięcie mięśni. Jeśli więc odczuwa on jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien niezwłocznie zakończyć trening.
Bieganie zimą może być świetnym doświadczeniem, ale wymaga też staranniejszego przygotowania. Powinno więc rozpocząć się od spokojnych treningów, które stopniowo będą mogły ozwijać się w dłuższe trasy.