6 najlepszych miejsc na urlop w Danii

Chcesz spędzić wakacje w Skandynawii? Odwiedź Danię! W kraju Andersena znajdziesz mnóstwo ciekawych atrakcji dla małych i dużych. Nie zabraknie zabytków i muzeów, a także parków rozrywki, w których po prostu nie ma miejsca na nudę. Przedstawiamy listę sześciu duńskich miast, które świetnie sprawdzą się na urlop!

Ribe

Leżące w Jutlandii Ribe jest uznawane za najstarsze duńskie miasto – pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 860 roku. W średniowieczu to właśnie tutaj znajdowała się siedziba duńskich królów, a w 1228 roku w Ribe założono pierwszy klasztor franciszkanów w Danii. Do najsłynniejszych zabytków zaliczamy Katedrę w Ribe, Kościół św. Katarzyny i Stary Ratusz z 1496 roku (najstarszy w kraju!). Znajdzie się też coś dla miłośników wydarzeń kulturalnych – odbywają się tutaj Ribe Jazzfestival i Ribe Vinfestival. Podczas wizyty w mieście koniecznie odwiedź Muzeum Zabawek z imponującą kolekcją pochodzącą z lat 1850-1980.

Skagen

Wymarzone miejsce na urlop dla artystów i miłośników sztuki. To właśnie tutaj powstały arcydzieła Malarzy ze Skagen, takich jak Marie i PS Krøyer, Laurits Tuxen, Viggo Johansen, Anna i Michael Ancher czy Holger Drachmann. Ich obrazy można oglądać w Muzeum Michaela i Anny Archer oraz Muzeum Sztuki w Skagen. Będąc w mieście, koniecznie zobacz XIV-wieczny Kościół pod piaskiem – w związku z tym, że świątynia była stopniowo zasypywana przez wydmę, w 1795 roku została zamknięta, a obecnie została z niej już tylko wieża, która jest świetnym punktem widokowym. Latem warto tu przyjechać na Skagen Festival, czyli najstarszy festiwal muzyczny w kraju. Sporą atrakcją jest także Przylądek Grenen – w tym miejscu Morze Północne miesza się z Bałtykiem.

Nykøbing Mors

To lokalizacja dla prawdziwych miłośników skandynawskiej kultury i mentalności. Każdy miłośnik Skandynawii wie, czym jest prawo Jante – to zbiór twierdzeń nakazujących dopasowywanie się do reszty społeczeństwa i odrzucających wszelkie oznaki indywidualizmu. Choć Skandynawia jest uznawana za obszar słynący z otwartości, a Duńczycy niechętnie odnoszą się do prawa Jante, wielu obcokrajowców interesuje się tym tematem. A co ma do tego Nykøbing Mors? Otóż to właśnie stamtąd pochodził Aksel Sandemose, autor książki Uciekinier przecina swój ślad, w której sformułował prawo Jante. To właśnie to miasto uznawane jest za pierwowzór powieściowego Jante, dlatego badacze duńskiej mentalności koniecznie powinni je odwiedzić.

Billund

Niektórzy twierdzą, że w tym mieście jest tylko jedna atrakcja. Ale za to jaka! To właśnie w duńskim Billund znajduje się najstarszy na świecie Legoland – otwarto go w 1968 roku, 36 lat po założeniu firmy Lego przez Ole Kirka Christiansena. Nie jest to jedynie atrakcja dla dzieci, bo przecież kto z nas nie bawił się tymi klockami w dzieciństwie? Pozwól sobie na jeden dzień znowu być dzieckiem i przeżyj niezapomniane chwile w duńskim Billund! Na szczególną uwagę zasługuje niesamowity park miniatur, gdzie znajdują się słynne światowe budowle zbudowane z klocków Lego – m.in. Statua Wolności, Big Ben, Pałac Amalienborg, Nyhavn, Golden Gate Bridge, a nawet stadion FC København. Jest to również park rozrywki z prawdziwego zdarzenia, który oferuje liczne kolejki i karuzele.

Odense

Wśród najpopularniejszych duńskich miast znajduje się leżące na wyspie Fionia Odense. Z czego słynie? Otóż z tego, że urodził się tu sam Hans Christian Andersen, któremu zawdzięczamy takie baśnie, jak Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami czy Dzikie łabędzie. Na wycieczkę do Odense warto zabrać dzieci, by pokazać im, gdzie powstawały ich ulubione opowieści. W samym Odense znajdują się dwa domy Andersena, które stanowią największą atrakcję miasta. Podczas wizyty w mieście warto też zobaczyć Katedrę św. Kanuta, która stanowi bardzo dobry przykład architektury gotyckiej w Danii.

Kopenhaga

Wycieczka do Kopenhagi to świetny pomysł na weekendowy wypad czy tygodniowy urlop. Wiadomo, że w stolicy zawsze jest co robić, dlatego nie musisz się martwić brakiem atrakcji. Warto zacząć od najpopularniejszych miejsc, takich jak Pałac Amalienborg (zimowa rezydencja króla), Zamek Christiansborg (siedziba parlamentu) czy Ogrody Tivoli (jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie). Na liście nie może też zabraknąć odwiedzin u słynnej Małej Syrenki, której posąg znajduje się w Przystani Królewskiej. Jeśli jedziesz na urlop z dziećmi, koniecznie zarezerwuj bilety do Oceanarium Błękitna Planeta – jednego z największych tego typu obiektów w Europie Północnej.

Wycieczka do Kopenhagi – jak tam dotrzeć?

Do Kopenhagi można dotrzeć drogą lądową, morską lub powietrzną. Jeśli nie chcesz na długo rozstawać się ze swoim samochodem, możesz pojechać do Danii przez Niemcy – na tej trasie czeka Cię jedynie krótka przeprawa promowa z Puttgarden do Rødby (ok. 45 minut). Samolot to oczywiście najszybsza opcja, jednak najbardziej atrakcyjny jest kilkugodzinny rejs. Na prom do Kopenhagi można wsiąść w Świnoujściu i udać się do Ystad. Stamtąd wystarczy pojechać do Malmö, gdzie znajduje się most nad Sundem – po jego drugiej stronie leży Kopenhaga. Z wycieczki promem do Kopenhagi mogą skorzystać również pasażerowie piesi, którzy bez problemu dostaną się z Ystad do stolicy Danii – wystarczy wsiąść w autobus 866.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *