Waluta w Macedonii

Macedonia leży na Półwyspie Bałkańskim. Kraj ten powstał z rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i należy do najrzadziej odwiedzanych miejsc na Bałkanach. Co warto o nim wiedzieć przed wybraniem się w podróż? Jaka waluta tu obowiązuje?

Jednostką monetarną używaną w Macedonii jest denar macedoński (MKD). Wprowadzony został w 1992 r., gdy Republika Macedonii oficjalnie ogłosiła niepodległość – zastąpił obowiązujący do tej pory jugosłowiański dinar. Nazwa omawianej waluty nawiązuje do dawnej rzymskiej monety.

W obiegu znajduje się aktualnie bilon o następujących nominałach: 1, 2 i 5, 10 i 50 denarów. Do 2014 r. można było płacić również monetą o nominale 50 denarów, niemniej została ona wycofana.

1 MKD to ok. 0,07 zł (kurs z dnia 29 października 2018). Z zakupem tej waluty w Polsce jest kłopot, dlatego też wybierając się do Macedonii, zabierzmy ze sobą euro. Pomimo tego, iż Macedonia nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie należy do strefy euro, płatności w tej walucie są tu powszechnie akceptowane. Poza tym nie ma żadnych trudności z wymianą euro na denary – warto zwracać uwagę na to czy kantor pobiera prowizję od takiej transakcji. Jeśli chodzi o kurs, to wszędzie jest on jednakowy.