Zemsta sułtana

[Głosów:8    Średnia:2.4/5]

Zemsta faraona lub zemsta sułtana – oto bardzo często spotykane nazwy pewnej przykrej dolegliwości, która często dopada turystów wyjeżdżających do egzotycznych krajów. Czym jest zemsta sułtana? Mówiąc najprościej – są to dolegliwości na tle żołądkowym objawiające się podwyższoną temperaturą oraz biegunką. O czym zatem należy pamiętać, wyjeżdżając do Egiptu, Maroka, Kenii czy w inne odległe, atrakcyjne miejsca? Pierwsza podstawowa zasada brzmi – uważaj na to, co pijesz. Pamiętajmy, że kontynent afrykański – choć nie pozbawiony rozlicznych walorów turystycznych – to jednak zupełnie inne standardy aniżeli te, do których na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni. Kwestie związane z higieną są tam bardzo mocno zaniedbane i o tym nie wolno nam zapominać.

Nigdy nie spożywajmy tam wody z kranu. W rachubę wchodzi tylko i wyłącznie butelkowana woda sprzedawana w sklepach – nie kupujmy jej też na ulicznych straganach, gdyż sprzedawcy nie zawsze są uczciwi, niekiedy do plastikowych butelek nalewają wodę z kranu i sprzedają ją turystom. Korzystanie z butelkowanej wody obowiązuje również przy higienie jamy ustnej. Koniecznie też trzeba wystrzegać się zimnych napojów serwowanych z lodem – nigdy nie mamy pewności, z jakiej wody zostały przygotowane kostki lodu. Napój przyniesie co prawda orzeźwienie i na pewno będzie smakował, ale jego spożywanie może mieć dla nas naprawdę niefortunny finał. Kilka dni urlopu będziemy mieć z głowy. Należy także zachować umiar w jedzeniu. Egzotyczna kuchnia jest co prawda dla nas fascynująca i smaczna, ale obżarstwo też ma swoją cenę. Kulinarne przyjemności trzeba dawkować sobie stopniowo. Jeżeli skusimy się na świeży owoc lub świeże warzywo, zwracajmy najpierw uwagę na jego wygląd.

Nigdzie nie może być żadnych uszczerbków na skórce, produkty te muszą też być świeże. Nie wystarczy jednak tylko wytarcie ich – umycie w mineralnej wodzie z butelki oraz obranie ze skórki jest obowiązkowe. Warto zapamiętać, aby przez pierwsze dni pobytu w egzotycznym miejscu takiego jedzenia (oraz nabiału) unikać. Dość często zemsta sułtana jest mylona z zatruciem pokarmowym – to nie to samo. Przyczyną tej dolegliwości są zmiany w zakresie flory bakteryjnej. Przed wyjazdem najlepiej – po uprzedniej konsultacji z lekarzem – zaopatrzyć się w aptece w odpowiednie leki. W ostateczności można je kupić na miejscu, ale zawsze lepiej mieć pod ręką coś znanego i sprawdzonego. Na pocieszenie należy dodać, że zemsta sułtana nie dopada każdego – ale każdy musi zachować ostrożność.