Internet w Indiach

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

Z czym przeciętnemu człowiekowi kojarzą się Indie? Zwykle w pierwszej kolejności przychodzi na myśl Tadź Mahal, a także kilka innych zabytków. Tymczasem ten kraj położony w Azji Południowej obfituje w znacznie więcej atrakcji – aby z nich w pełni korzystać, dobrze jest mieć dostęp do internetu.

W Indiach telefony komórkowe z polskimi kartami SIM działają bez problemów, ponieważ wszyscy operatorzy działający w Polsce mają podpisane umowy roamingowe z operatorami w Indiach, nie ma też utrudnień, jeśli chodzi o częstotliwości. Rzecz jasna ceny połączeń w ramach roamingu należy sprawdzić przed wyjazdem.

Jak korzystać z internetu w Indiach?

Darmowy internet w Indiach dostępny jest w większości hoteli oraz restauracji i kawiarni, choć wciąż w wielu takich miejscach są pobierane z tego tytułu opłaty. Sporą popularnością cieszą się też kafejki internetowe, gdzie stawki za godzinę nie są wysokie. Musimy jednak pamiętać o pewnej ważnej kwestii, gdy chcemy skorzystać z internetu w miejscu publicznym: będziemy musieli okazać paszport.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest sieć w telefonie, niemniej internet mobilny w Indiach funkcjonuje na nieco innych zasadach niż w Polsce. Sprawa rozbija się o formalności. Aby nabyć lokalną kartę SIM, trzeba wypełnić kwestionariusz, dołączyć do niego kopie paszportu i wizy oraz jedno zdjęcie. Ponadto wymagane jest też potwierdzenie adresu w Indiach, lecz na ogół wystarczy jedynie informacja, gdzie się zatrzymaliśmy. Na tym nie koniec. Karty kupione na lotnisku i w dużych miastach zostają aktywowane średnio po ok. 3 godzinach. Jeżeli zaś zaopatrujemy się w kartę w małej miejscowości, na jej aktywację będziemy musieli poczekać od kilku do nawet kilkunastu dni.

Turyści posiadający e-wizę mogą zaopatrzyć się na lotnisku w kartę SIM miejscowej sieci BSNL z doładowaniem 50 rupii na rozmowy i internetowy pakiet 50 MB. Przy zakupie, którego dokonamy na stoisku India Tourism Development Corporation, niezbędne jest okazanie paszportu.