Djerba

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Djerba to największa tunezyjska wyspa, położona na Morzu Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. Obecnie jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji turystycznych, szczególnie na sezon jesienny czy zimę, ze względu na utrzymującą się piękną pogodę, temperaturę przekraczającą 20 stopni i krystalicznie czyste, ciepłe morze. Djerba słynie z wielokilometrowych piaszczystych plaż (niektóre z nich z cudownymi klifami), klimatycznych wiekowych gajów oliwnych oraz niesamowitych wyrobów rzemieślniczych. To miejsce łączące luksusowy, egzotyczny wypoczynek z historycznym klimatem i kulturą będącą mieszanką wpływów arabskich oraz żydowskich.

Atrakcje na Djerbie

Aby wczuć się w klimat tunezyjskiej rzeczywistości warto zwiedzić chociaż kilka muzułmańskich świątyń. Na wyspie funkcjonuje wiele meczetów, a niektóre są naprawdę godne uwagi. Warto odwiedzić ośrodek garncarski Guellala i klimatyczny skansen z tradycyjną niską zabudową białych domków, farmę krokodyli w parku rozrywki Djerba Explore Park na wschodzie wyspy a także barokową synagogę La Ghriba (gdzie zobaczyć można jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych zwojów Tory). Świetnym pomysłem może być także wycieczka statkiem na półwysep Ras Rmel, zwany potocznie Cyplem Flamingów. Szczególnie po głównym sezonie letnim w miesiącach jesiennych i zimowych przylatuje tu mnóstwo różowych flamingów, które przechadzają się w krystalicznie czystej, płytkiej wodzie. Warto zwrócić uwagę również na tętniącą życiem stolicę wyspy Houmt Souk z wyjątkowo pięknym portem na północnym wybrzeżu. Tu trzeba odwiedzić lokalny suk – targ, na którym zakupić można lokalne wyroby biżuteryjne, ubrania, pamiątki ze skóry oraz tunezyjskie przysmaki. W stolicy znajduje się także jeden z niewielu na wyspie kościołów katolickich.
Djerba jest także obowiązkowym punktem podróży dla amatorów kina. Była bowiem miejscem kręcenia wielu scen do słynnej serii „Gwiezdne wojny”, nagrano tu również ekranizację przygód Indiany Jonesa, a także wiele innych kultowych produkcji, m.in. „Angielski Pacjent” czy „Żywot Briana”.
Opcją dla żądnych przygód jest także przeprawa na Saharę i przejazd słynną drogą rzymską, która łączy Djerbę z lądem. Podczas takiej wycieczki można przejechać się na wielbłądzie, zwiedzić ghorfas – dawne spichlerze obronne oraz odpocząć w prawdziwej oazie lub w termalnych jeziorach.

Informacje praktyczne:
-Wizy w Tunezji nie są wymagane. By podróżować do Tunezji niezbędny jest jednak ważny paszport.
-Lot Warszawa – Djerba trwa ok. 3,5 godziny
-Na Djerbie obowiązuje język arabski, w miejscach turystycznych jednak swobodnie porozumiemy się również w języku angielskim i niemieckim.
-Pogoda w Tunezji: Średnie temperatury dla sezonu od maja do września 30-33 stopnie. Poza sezonem temperatura utrzymuje się na poziomie 25-28 stopni.
-Ceny wakacji na Djerbie: Poza sezonem tygodniowe wczasy w 3-gwiazdkowym hotelu (z przelotem i opcją wyżywienia all inclusive) kosztują ok. 1300 złotych za osobę. W szczycie sezonu cena jest ok. dwukrotnie wyższa.