Bezpieczeństwo w Maroku

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jedną z najważniejszych kwestii nurtujących osoby wybierające się do Maroka jest bezpieczeństwo w tym kraju. To bardzo istotny aspekt – zwłaszcza w odniesieniu do krajów arabskich.

Maroko – na co uważać?

Maroko to niezwykle popularny kierunek turystyczny. Aby zasięgnąć informacji o stanie bezpieczeństwa w tym kraju, należy w pierwszej kolejności zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie są zamieszczane stosowne komunikaty. Na chwilę obecną resort odradza podróże na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią oraz na pogranicze z Algierią. Co zaś się tyczy kurortów, to ogólnie są one przyjazne turystom, niemniej nie zwalnia ich to z obowiązku zachowania ostrożności – wskazana jest ona zresztą wszędzie, bez względu na miejsce pobytu. Trzeba pilnować dokumentów i pieniędzy oraz uważać, aby nie paść ofiarą oszustwa „na tragarza”. Po przylocie do Maroka najlepiej zamówić taksówkę hotelową. W żadnym wypadku nie wolno dać się namówić na skorzystanie z usług tragarza – bardzo duże jest prawdopodobieństwo trafienia na zwykłego naciągacza. Podobnie jest z różnymi „przewodnikami” – ci prawdziwi noszą identyfikatory na szyi, mają licencje i podają stawkę jeszcze przed rozpoczęciem wycieczki. Jeżeli komuś zależy na przewodniku, niech poprosi w hotelowej recepcji o polecenie kogoś sprawdzonego.

Oprócz tego nie zaleca się samotnych wypraw po zmroku – szczególnie po opustoszałych uliczkach. Warto również pamiętać o tym, że Maroko jest krajem islamskim, a to oznacza konieczność przestrzegania pewnych zasad, np. dotyczących ubioru.

Szczepić się czy nie?

Przed wyjazdem do Maroka nie ma obowiązku szczepień, lecz trzeba liczyć się z ryzykiem zachorowania m.in. na tężec, żółtaczkę pokarmową, dur brzuszny, zapalenie opon mózgowych, amebozę etc. Stąd dużą wagę przywiązuje się do profilaktyki. Wykonanie szczepień oczywiście nie zaszkodzi, na miejscu natomiast należy spożywać wyłącznie butelkowaną wodę ze sklepu. Lepiej unikać napojów z kostkami lodu, nie jeść owoców prosto z targu, myć dłonie przed każdym posiłkiem i po oraz nie dotykać zwierząt.