Albania – paszport czy dowód?

[Głosów:8    Średnia:2.6/5]

Albania – piękny kraj na Bałkanach – to kierunek wciąż jeszcze nieodkryty na potrzeby masowej turystyki. Bajeczne krajobrazy, dzikie plaże, bogactwo zabytków i kuchnia pachnąca ziołami – Albania ma turystom sporo do zaoferowania. Przygotowując się do wyjazdu, należy pamiętać o zabraniu odpowiednich dokumentów.

Od maja 2009 r. pomiędzy Polską a Albanią obowiązuje umowa, na mocy której obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie ważnego dowodu osobistego. Dotyczy to jednak tylko pobytów nie przekraczających 90 dni. Jeżeli planowane jest przedłużenie pobytu na terytorium Albanii, niezbędny jest paszport – warto przy tym pamiętać, że możliwe jest to w przypadku:

– zawarcia małżeństwa z Albańczykiem,

– zakładania działalności gospodarczej w Albanii,

– podejmowania zatrudnienia w Albanii.

Niemniej bez względu na cel wyjazdu do Albanii paszport lepiej mieć przy sobie. Dlaczego? Po pierwsze – bez tego dokumentu nie da się przejechać przez Kosowo, jeśli przez te terytorium przebiega nasza trasa do Albanii. Po drugie – bez paszportu utrudniony jest dostęp do medycznego ubezpieczenia dla turystów. Chcesz wiedzieć więcej o Albanii? Sprawdź: http://okiemturysty.pl/albania/.

Ważne: dowód osobisty lub paszport musi być ważny przez minimum trzy miesiące od planowanego wyjazdu z Albanii.